O fontannach
Czym jest fontanna? Jest to urządzenie w którym woda wypływająca ze źródła (łac. fons) napełnia otwarty zbiornik jakiegoś rodzaju, oraz odpływa z niego. Jej konstrukcja składa się z basenu z przelewem i dyszy, ewentualnie -trzonu z dyszą. Do trzonu doprowadzona jest pod ciśnieniem woda, która tryska z jednej lub wielu dysz. Woda opadając gromadzona jest w basenie. Basen może być złożony z jednej lub kilku mis różnej wielkości, różnego kształtu. Ilość wody w basenach regulowana jest za pomocą przelewów.
Fontanny zwykle mają bogate oprawy rzeźbiarskie lub architektoniczne. Mogą być ścienne lub wolnostojące. Płaszcze wody mogą przepływać przez powierzchnie z metalu, szkła, kamienia, betonu. Wspólną cechą fontann jest dysza (jedna lub wiele), w których woda jest zmuszana pod ciśnieniem do wybicia się w dół lub w górę na określoną wysokość. Najbardziej znaną fontanną świata jest ta zamontowana na Jeziorze Genewskim.
Fontanny umieszczano w ogrodach, parkach, placach miast i dziedzińcach pałaców. Przy budowie fontanny czasem wykorzystywano źródła artezyjskie. Współczesne fontanny często mają wbudowane automatyczne urządzenia do iluminacji, regulacji strumienia wody, np. śpiewająca fontanna w Mariańskich Łaźniach - "śpiewa" w rytm podkładu muzycznego.
Rozróżnia się dwa zasadnicze typy fontann:
- fontanna europejska - jest to fontanna, w której woda tryska ponad zbiornik, a następnie wpada do niego, jednocześnie burząc lustro wody. Tego typu fontanny rozpowszechniły się w Europie na początku ery nowożytnej i są obecnie najpopularniejsze;
- fontanna arabska - jest to fontanna, w której woda nigdy nie znajduje się w powietrzu, a wycieka z otworu po elementach swojej konstrukcji. Fontanny tego typu budowali muzułmanie, szczególnie na półwyspie Iberyjskim (Granada) oraz w Turcji.
Historia fontann
Fontanny powstawały w Mezopotamii od 3 tysiąclecia p.n.e., a w starożytnej Grecji wykonane z kamienia i marmuru fontanny istniały już w VI wieku p.n.e. Pierwsze fontanny konstruowano w czasach antycznych, i szybko stały się one podstawowym elementem wyposażenia miast. Rozwój pierwszych sieci wodociągowych ponad 6 tysięcy lat temu umożliwiał wykorzystanie nadmiaru wody doprowadzanej akweduktami. Bazowały one na strumieniu swobodnie płynącej wody, choć juz w starożytności tłumy przyciągały fontanny strzelające w górę strumieniami wody dzięki ręcznie napędzanym pompom. Greccy inżynierowie wykazywali szczególną biegłość w technice fontann, wykorzystując ciśnienie wody do napędzania organów wodnych lub różnych automatów.
Małe fontanny ulokowane w atrium lub wewnętrznym dziedzińcu bogatych domów odkryto w Pompejach. W 98 r. w Rzymie istniało 39 monumentalnych fontann zasilanych z akweduktów. Inne wczesne fontanny były geometrycznie zregularyzowanymi wodotryskami w perskich ogrodach.
W średniowieczu fontanny symbolizowały często raj i czystość. W klasztorach służyły do obmywania w obrzędach religijnych.
W renesansie wzorowano się na antycznych opisach. Jedną z pierwszych nowo wybudowanych w tym czasie była fontanna na placu przed kościołem Santa Maria in Trastevere (1472) umieszczona na miejscu wcześniejszej rzymskiej fontanny. W XVI wieku znanymi założeniami fontannowymi były manierystyczne ogrody we Włoszech oraz ogrody Mughal w Indiach.
W okresie baroku, w XVII i XVIII wieku, fontanny zdobiono licznymi figurami. Rzeźby stały się wtedy głównym elementem, a woda była wykorzystywana tylko do ich ożywiania i dekoracji.
W XIX wieku fontanny stopniowo przestawały być źródłem wody pitnej, a były bardziej honorującymi narodowych bohaterów bądź wydarzenia historyczne pomnikami na placach miast i parków. Wiek XX wiązał się z zupełnym zwolnieniem fontann z konieczności bycia źródłem wody pitnej. Wprowadzano wtedy nowe materiały do ich budowy (beton, stal, szkło i tworzywa sztuczne) i nowe technologie (oświetlenie elektryczne, dźwięk, elektryczne pompy wodne i kontrolę strumieni wody przez programy komputerowe)[1].
Przypisy
Fontanny – krótka historia, Zakład Sztukatorsko-Betoniarski – Mariusz Leszczyński [dostęp 2015-10-04].
Bibliografia: Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 48, 49. ISBN 83-85001-89-1.
Oferujemy w dziale fontann:
-szkice, projekty techniczne, wykonawcze, schematy wykonawcze technologii
-kompleksową ofertę, dostawę, a za pomocą naszych partnerów- także montaż i uruchomienie instalacji
-szkolenie obsługi
-serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
-przeglądy techniczne częściowe i całościowe instalacji
-osprzęt fontannowy ze stali nierdzewnej
-szeroki wybór dysz do fontann
-kompletne agregaty fontannowe: wiele typów fontann pływających
-oświetlenie diodami LED i halogenowe
-systemy sterowania, sterowniki fontannowe, zarówno tradycyjne jak i sterowniki do fontann muzycznych
O fontannach w ofercie Eotech sp. z o.o.
Nasza oferta
Eotech Fontanny jest innowacyjnym liderem na rynku fontann pływających od wielu lat. Jesteśmy przedsiębiorstwem pracującym zespołowo, i jesteśmy zaangażowani w dostarczanie profesjonalnych projektów, profesjonalne wspieranie projektantów w procesach planistycznych, oferujemy usługi projektowe i konsultacje dla projektantów i planistów. Naszymi atutami są "eko-fontanny"- rozwiązania o wysokiej jakości ekologicznej i dużej energooszczędności. Zaletą dla klientów są konkurencyjne ceny oferowanych rozwiązań o wysokiej jakości, ponadprzeciętna jakość usług i dalekoidąca pomoc techniczna dla naszych klientów połączona z profesjonalnym konsultingiem sztabu doświadczonych profesjonalistów zajmujących się technologiami filtracji wody, pompowymi w ścisłej współpracy ze specjalistami odpowiadającymi za efekt artystyczny oferowanych rozwiązań.
Dążymy do osiągnięcia nieprześcignionego poziomu satysfakcji klientów przez dostarczanie elastycznych, wydajnych i atrakcyjnych kosztowo rozwiązań dla naszych klientów. Naszym celem jest zaskoczyć pozytywnie naszych klientów pracując wraz znimi (na zasadzie ko-dizajnu) aby wypracować bezpieczne, trwałe i ekonomiczne rozwiązania dla ich potrzeb w dziedzinie jeziornych i stawowych fontann architektonicznych.