Witamy serdecznie!

Fontanny -ich typologia i historia

O fontannach 

Czym jest fontanna? Jest to urządzenie w którym woda wypływająca ze źródła (łac. fons) napełnia otwarty zbiornik jakiegoś rodzaju, oraz odpływa z niego. Jej konstrukcja składa się z basenu z przelewem i dyszy, ewentualnie -trzonu z dyszą. Do trzonu doprowadzona jest pod ciśnieniem woda, która tryska z jednej lub wielu dysz. Woda opadając gromadzona jest w basenie. Basen może być złożony z jednej lub kilku mis różnej wielkości, różnego kształtu. Ilość wody w basenach regulowana jest za pomocą przelewów.

Fontanny zwykle mają bogate oprawy rzeźbiarskie lub architektoniczne. Mogą być ścienne lub wolnostojące. Płaszcze wody mogą przepływać przez powierzchnie z metalu, szkła, kamienia, betonu. Wspólną cechą fontann jest dysza (jedna lub wiele), w których woda jest zmuszana pod ciśnieniem do wybicia się w dół lub w górę na określoną wysokość. Najbardziej znaną fontanną świata jest ta zamontowana na Jeziorze Genewskim. 

Fontanny umieszczano w ogrodach, parkach, placach miast i dziedzińcach pałaców. Przy budowie fontanny czasem wykorzystywano źródła artezyjskie. Współczesne fontanny często mają wbudowane automatyczne urządzenia do iluminacji, regulacji strumienia wody, np. śpiewająca fontanna w Mariańskich Łaźniach - "śpiewa" w rytm podkładu muzycznego.

Rozróżnia się dwa zasadnicze typy fontann:

- fontanna europejska - jest to fontanna, w której woda tryska ponad zbiornik, a następnie wpada do niego, jednocześnie burząc lustro wody. Tego typu fontanny rozpowszechniły się w Europie na początku ery nowożytnej i są obecnie najpopularniejsze;

- fontanna arabska - jest to fontanna, w której woda nigdy nie znajduje się w powietrzu, a wycieka z otworu po elementach swojej konstrukcji. Fontanny tego typu budowali muzułmanie, szczególnie na półwyspie Iberyjskim (Granada) oraz w Turcji.

Historia fontann

Fontanny powstawały w Mezopotamii od 3 tysiąclecia p.n.e., a w starożytnej Grecji wykonane z kamienia i marmuru fontanny istniały już w VI wieku p.n.e. Pierwsze fontanny konstruowano w czasach antycznych, i szybko stały się one podstawowym elementem wyposażenia miast. Rozwój pierwszych sieci wodociągowych ponad 6 tysięcy lat temu umożliwiał wykorzystanie nadmiaru wody doprowadzanej akweduktami. Bazowały one na strumieniu swobodnie płynącej wody, choć juz w starożytności tłumy przyciągały fontanny strzelające w górę strumieniami wody dzięki ręcznie napędzanym pompom. Greccy inżynierowie wykazywali szczególną biegłość w technice fontann, wykorzystując ciśnienie wody do napędzania organów wodnych lub różnych automatów. 

Małe fontanny ulokowane w atrium lub wewnętrznym dziedzińcu bogatych domów odkryto w Pompejach. W 98 r. w Rzymie istniało 39 monumentalnych fontann zasilanych z akweduktów. Inne wczesne fontanny były geometrycznie zregularyzowanymi wodotryskami w perskich ogrodach. 

W średniowieczu fontanny symbolizowały często raj i czystość. W klasztorach służyły do obmywania w obrzędach religijnych.

W renesansie wzorowano się na antycznych opisach. Jedną z pierwszych nowo wybudowanych w tym czasie była fontanna na placu przed kościołem Santa Maria in Trastevere (1472) umieszczona na miejscu wcześniejszej rzymskiej fontanny. W XVI wieku znanymi założeniami fontannowymi były manierystyczne ogrody we Włoszech oraz ogrody Mughal w Indiach.

W okresie baroku, w XVII i XVIII wieku, fontanny zdobiono licznymi figurami. Rzeźby stały się wtedy głównym elementem, a woda była wykorzystywana tylko do ich ożywiania i dekoracji.

W XIX wieku fontanny stopniowo przestawały być źródłem wody pitnej, a były bardziej honorującymi narodowych bohaterów bądź wydarzenia historyczne pomnikami na placach miast i parków. Wiek XX wiązał się z zupełnym zwolnieniem fontann z konieczności bycia źródłem wody pitnej. Wprowadzano wtedy nowe materiały do ich budowy (beton, stal, szkło i tworzywa sztuczne) i nowe technologie (oświetlenie elektryczne, dźwięk, elektryczne pompy wodne i kontrolę strumieni wody przez programy komputerowe)[1].

Przypisy 

Fontanny – krótka historia, Zakład Sztukatorsko-Betoniarski – Mariusz Leszczyński [dostęp 2015-10-04].

Bibliografia: Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 48, 49. ISBN 83-85001-89-1.

Oferujemy w dziale fontann: 
-szkice, projekty techniczne, wykonawcze, schematy wykonawcze technologii
-kompleksową ofertę, dostawę, a za pomocą naszych partnerów- także montaż i uruchomienie instalacji
-szkolenie obsługi
-serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
-przeglądy techniczne częściowe i całościowe instalacji
-osprzęt fontannowy ze stali nierdzewnej
-szeroki wybór dysz do fontann
-kompletne agregaty fontannowe: wiele typów fontann pływających
-oświetlenie diodami LED i halogenowe
-systemy sterowania, sterowniki fontannowe, zarówno tradycyjne jak i sterowniki do fontann muzycznych

O fontannach w ofercie Eotech sp. z o.o.

Nasza oferta

Eotech Fontanny jest innowacyjnym liderem na rynku fontann pływających od wielu lat. Jesteśmy przedsiębiorstwem pracującym zespołowo, i jesteśmy zaangażowani w dostarczanie profesjonalnych projektów, profesjonalne wspieranie projektantów w procesach planistycznych, oferujemy usługi projektowe i konsultacje dla projektantów i planistów. Naszymi atutami są "eko-fontanny"- rozwiązania o wysokiej jakości ekologicznej i dużej energooszczędności. Zaletą dla klientów są konkurencyjne ceny oferowanych rozwiązań o wysokiej jakości, ponadprzeciętna jakość usług i dalekoidąca pomoc techniczna dla naszych klientów połączona z profesjonalnym konsultingiem sztabu doświadczonych profesjonalistów zajmujących się technologiami filtracji wody, pompowymi w ścisłej współpracy ze specjalistami odpowiadającymi za efekt artystyczny oferowanych rozwiązań.

Dążymy do osiągnięcia nieprześcignionego poziomu satysfakcji klientów przez dostarczanie elastycznych, wydajnych i atrakcyjnych kosztowo rozwiązań dla naszych klientów. Naszym celem jest zaskoczyć pozytywnie naszych klientów pracując wraz znimi (na zasadzie ko-dizajnu) aby wypracować bezpieczne, trwałe i ekonomiczne rozwiązania dla ich potrzeb w dziedzinie jeziornych i stawowych fontann architektonicznych.

Galeria zdjęć

Nasza firma...
To stały rozwój
Nasza pasja...
To Twój sukces
Nasza praca...
To przyjemność
Twój sukces...
To nasz cel
Przeglądając niniejszy serwis internetowy, akceptujesz pliki cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.